افزایش ۳۰ درصدی پرداخت زکات واجب در استان مرکزی

خبرگزاری ایسنا

مجید مومنی روز یکشنبه یکم اسفندماه در نشست هم‌اندیشی زکات اظهار کرد: استان مرکزی با ۱۰۲۸ روستا دارای ۹۰۶ روستای مشمول زکات است که در ۸۳۶ روستا شورای زکات فعال است و ۷۰ روستا فاقد شورای زکات هستند. قوانین و آیین دریافت زکات از مردم نیازمند بروزرسانی است، برخی هنوز تفاوت میان زکات و مالیات را نمی‌دانند که این مسئله نیازمند روشنگری و اطلاع‌رسانی است.

وی با بیان اینکه ۴۰۳ مُبلغ زکات در روستاها وجود دارد، افزود: استان مرکزی در امر زکات دارای۳۹۵ عامل افتخاری در شهرها و ۱۸۳۳ عامل افتخاری در روستاهاست. از صندوق زکات سال جاری ۲۲ جهیزیه به نوعروسان، کمک به ۸۱۳ دانشجو، ساخت ۴۳ واحد مسکن به محرومین، اعطای ۲۱۵۶۳ بسته حمایتی، ۱۱ مورد کمک به مساجد و غسالخانه ها، برگزاری ۸۲۹ جلسه، ۴۱۰ کلاس آموزشی، برپایی ۵ خانه زکات و ۱۶ مرکز تخصصی زکات بطور هم‌افزایی انجام شده است. در بحث زکات۷۰۰ پوستر و۴۰ اینفوگرافی و کلیپ نیز تولید شده است.

مومنی بیان کرد: در سال جاری ۳۹۶۵ خانوار در کمیته امداد توانمندسازی شده و از پوشش حمایتی کمیته امداد خارج شدند، همچنین در بحث اشتغال، ۱۷۰ میلیارد تومان برای اشتغال پایدار ۴۰۰۰ مددجو صرف شده است.

وی ضمن اشاره به اهمیت کمیته امداد و کمک به فقرا و نیازمندان برای بنیانگزار انقلاب اسلامی تصریح کرد: استان مرکزی دارای تعامل و تکافل اجتماعی و جذب سرمایه اجتماعی بسیار است. کمیته امداد دارای۶۷۰ میلیارد اعتبار است که ۵۲ درصداز این اعتبار از محل مشارکت مردمی تامین می شود و این مهم نشاندهنده اعتماد مردم و تکافل و توازن اجتماعی است.

مومنی خاطر نشان کرد: از مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد اعتبار جاری امداد در استان مرکزی ۳۰۵ میلیون وام اشتغال و ۱۰۰میلیارد وام کارگشایی پرداخت شده است که خوشبختانه استان مرکزی در پرداخت وام کمترین معوقه را دارد.

وی عنوان کرد: ساخت ۲۰۰۹ مسکن برای محرومین در سال جاری آغاز شده است که ۲۰۱ واحد تحویل داده شده است و ۴۹۲ واحد نیز در اسفندماه تحویل داده خواهد شد.

انتهای‌پیام

افزایش ۳۰ درصدی پرداخت زکات واجب در استان مرکزی