سفرهای نوروزی ممنوع نیست/داشتن کارت واکسن الزامی است

خبرگزاری ایسنا

دکتر فرشید وفا در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز در ساختمان قرشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: آخرین مصوبات در خصوص سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ یکی از سوالات مکرری است که در این روزها پرسیده ‌می‌شود. باید توجه داشت در این خصوص ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس‌جمهور تصمیم‌گیری می‌کند و سپس گزارش نهایی آن جهت اجرا به ستادهای استانی و شهرستانی در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تا این لحظه خبری مبنی بر ممنوعیت سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ اعلام نشده، تاکید کرد: آنچه تاکنون برای سفرهای نوروزی الزامی اعلام شده، داشتن کارت واکسن کروناست که این موضوع از سوی سامانه هوشمند امید قابل کنترل است. همچنین مقرر شده برای کسانی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس صادر نشود؛ ضمن اینکه اولویت صدور بلیط با کسانی است که تزریق سه دوز  واکسن‌شان انجام شده و فاقد علائم مشکوک به بیماری هستند.

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: نکته دیگری که از سوی ماموران پلیس‌ راه‌ها مورد کنترل قرار می‌گیرد، داشتن کارت واکسن کسانی است که با خودروی شخصی به مسافرت می‌روند. اگر سرنشینان خودوریی فاقد این کارت باشند، به شهر مبدا بازگردانده می‌شوند.

وفا با بیان اینکه بهترین اقدام برای ایجاد ایمنی در برابر کرونا طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی دریافت سه دوز واکسن کرونا، استفاده از ماسک، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی است، خاطرشان کرد: هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند. واکسن‌ در مسیر حفظ سلامت بسیار موثر است اما به تنهایی کافی نیست. همچنین نباید پس دریافت هر سه دوز عادی‌انگاری کرد و تصور کنیم همه‌ چیز تمام شده و هیچ خطری ما را تهدید نمی‌کند.

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اکثر فوتی‌های کرونا به‌ خصوص در موج‌های پنجم و ششم این بحران کسانی بودند که واکسن نزده‌ یا واکسیناسیون ناقص انجام داده‌ بودند. به همین دلیل است که بر انجام و تکمیل واکسیناسیون تاکید داریم. ضمن اینکه نباید فراموش کرد کارت واکسن کرونا کلیه افراد اعم از خدمت‌دهندگان و خدمت‌گیرندگان از سوی سامانه هوشمند امید کنترل می‌شود و کسانی فاقد این کارت باشند، مجاز به ارائه و دریافت خدمت نیستند.

 وفا اضافه کرد: کشورهایی مانند هلند و انگلستان وضعیتی به مراتب بدتر از ایران از نظر میزان ابتلا، بستری و فوتی‌های ناشی از بیماری کرونایی دارند اما هیچ محدودیت و ممنوعیتی در این کشورها اعمال نشده و حتی تعطیلی مسابقات فوتبال لیگ جریزه هم لغو نشد و هم‌اکنون این بازی‌ها در حال برگزاری است. پس ما هم می‌توانیم با یک مدیریت درست موجبات تعطیلی مجموعه‌های مختلف را از بین ببریم؛ آن هم در شرایطی که از نظر حجم واکسیناسیون در کشور خصوصا دوز سوم از بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان بهتر هستیم و در جایگاه بسیار خوبی قرار داریم.

سفرهای نوروزی ممنوع نیست/داشتن کارت واکسن الزامی است